Jmenuji se Lenka Burkowiczová. Svůj Growshop Krnov jsem otevřela v říjnu 2012. Už dlouho před tím jsem měla plné zuby času stráveném na Úřadu práce. Už jsem dál nedokázala věřit tomu, že mi v současné době tento úřad dokáže najít práci.

Věřím, že valná většina lidí už si to aspoň jednou v životě vyzkoušela a ví, jakou beznaděj v takovém případě člověk cítí. Jak se může člověk v takovém stavu cítit poníženě a zoufale. Rozhodla jsem se si pomoci sama. Chtěla jsem pracovat, umět se sama dobře postarat o svou osmiletou dceru a sebe. Žiji v chudém kraji. V kraji, kde je nejvíce uchazečů (78 500) o zaměstnání. Zuby nehty se tu drží i obyčejné hospody, pekařství …. prostě vše, co není market, který má dost prostředků na „reklamu až domů“ a „vše zlevněno“ a „kupte si dvě tatranky a jednu dostanete zdarma“. Doba je prostě taková.

Dala jsem si teda tu práci a hledala ve svém regionu prázdné místo na trhu. Nečekala jsem od toho žádné miliony, jen život bez dluhů a hlavně už žádný čas strávený na ÚP. Otevřela jsem si tedy svůj Growshop Krnov a snažila se, aby vše bylo poctivě, dobrovolně jsem se přihlásila jako plátce DPH, zaplatila i OSU a týden před zásahem PČR měla hotovou i druhou revizi hasícího přístroje na prodejně za rok svého podnikání.

Nejdříve jsem prodávala vše, co měli ostatní shopy stejného druhu ve své nabídce. Vždyť některé z nich fungovaly už např. 15 let. Měla jsem i v prodejně několikrát návštěvu PČR, a když mi z nich nikdo nic nevytýkal, žila jsem v domnění, že nic protizákonného nepáchám. Vždyť policie v takovém případě je povinna zasáhnout a né jen přihlížet páchání trestného činu a odejít. Nebo se pletu? Vždyť jejich heslo je POMÁHAT A CHRÁNIT.

Když se ke mě dostaly informace o „uceleném řetězci k pěstování marihuany“, zakroutila jsem samozřejmě hlavou, vždyť „prodejce nemůže přeci nést odpovědnost za kupujícího“, ale udělala jsem, co udělal každý člověk, který nechce mít problémy s policií a se zákonem a dvě věci z tohoto řetězce jsem odstranila. Šlo o tiskoviny a semínka.

A i přes toto opatření jsem ještě zašla na místní odd.policie a žádala kohokoli o rozhovor, abych se utvrdila v tom, že teď už na mém obchodě policii nic nevadí. Bohužel se mnou nikdo mluvit nechtěl.

Rozhovor s policistkou u okénka probíhal asi takto:

„ Mohl by mi, prosím, někdo říct, co tedy ve svém obchodě můžu prodávat?“

To my vám říct nemůžeme. Můžeme vám pouze říct, co prodávat nesmíte.“

A co tedy nesmím?“

To my nevíme.“

Opravdu jsem se tedy snažila, nedostat sebe i svého zaměstnance do žádného maléru. Zaměstnance jsem si dovolit nemohla a tak jsem si ho vyžádala z ÚP a byly mi na jeho pojištění i výplatu vypláceny peníze z dotací EU. (Teď trochu přeskočím události- tento zaměstnanec je teď trestně stíhán a byl obviněn z šíření toxikomanie spolu semnou. Byl rád, že se dostal z ÚP, že má práci a po pár měsících je na tom takto). I tak se u mě 5.11.2013 v úterý objevilo slušné množství policistů v uniformě, či v civilu, později došel i nestranný svědek, paní z Městského úřadu a začalo se zabavovat všechno mé zboží. Od substrátů a květináčů, po krabičky s motivem marihuanového listu, který si zakoupíte od trafik až po prodejny s dárkovým zbožím a suvenýry. Vše bylo různě zabaleno, velice divně zdokumentováno, (viz. papírový pytel s Perlitem na prokypření zeminy- byl zdokumentován jako pytel s bílým práškem…atd.) a odvezeno z prodejny. Na chvíli prodejnou proběhla i státní zástupkyně a nařídila policistům, aby mi z objektu posundávali i reklamní cedule. To, že je s poulámanými rohy již nepoužiji, sem snad ani nemusím psát.

Bylo mi zabaven i počítač, různé firemní dokumenty.

Pro zbytek semínek mě odvezli do místa mého trvalého bydliště, kam jsem je odvezla s prodejny, kde jsem je již neprodávala a ve skladu byly nalezeny dvě knihy „Jak pěstovat outdoor“, opravdu zapomenuty a zaprášeny.

Bohužel i tak mám v obvinění napsáno, že byl u mě nalezen ucelený řetězec.

Nebudu zde popisovat, jak mi bylo, když mi bylo zabavováno zcela legální a řádně zdaněné zboží. Jak mi bylo, když mi při tom jeden vyšetřovatel sdělil, že z nich nemám dělat blázny, že je to všechno na pěstování marihuany a že nám žádné peníze, ani žádní právníci světa nepomůžou, (myšleno „nám“ majitelům growshopů). Že dnešním dnem growshopy v ČR končí.

Můžu Vám ale sdělit, jak mi je od té doby.

Nevěřím už v tento stát, ve spravedlnost. Nevěřím už nejen politikům, ale ani policii. Jejich heslo POMÁHAT A CHRÁNIT ve mě vyvolává jen skepsi a na jazyk se mi derou sarkastické poznámky, tak jako u sledování politické situace v ČR.

Kdybych si svým podnikáním něco vydělala, kdyby mi po razii policie nezůstalo jen 268kč v hotovosti a cca 680kč na účtu, kdyby se mi v momentální situaci nezačaly jenom hromadit dluhy, které z dané situace jasně vyplývají a které mě budou pronásledovat dlouho, těšila bych se, že hned jak budu moci, sbalím sebe a dceru a začnu jinde nanovo a budu tam klidně uklízet wc. Jen když tam naleznu znovu víru ve SVOBODU a SPRAVEDLNOST.

Momentálně se děsím toho, že tu moje dcera bude muset vyrůstat a žít.

S tímto se budím a s tímto usínám.

Lenka Burkowiczová, toho času opět na Úřadu práce …

Poznámka redakce: Jenže kdo je stát? Nejsme to náhodou my? Nenazrál čas, kdy bychom měli vzít svá občanská práva skutečně do svých rukou?

 

0 komentářů

Napište komentář

© 2022 Komuna.cz | Běží s podporou IdeaServis

nebo

Přihlaste se pomocí svých přihlašovacích údajů

Zapomněli své údaje?